زندگي و وصيت نامه دانشجوي پزشكي شهيد " علیرضا فیروزی "ولادت :   1345 فسا
شهادت:  23خرداد 1367 شلمچه 
 
در سال ۱۳۴۵ در شهرستان فسا متولد شد. از همان اوان کودکی علاقه زیادی به فعالیتهای هنری و خلاقیت های ادبی داشت.با پیروزی انقلاب اسلامی زندگی وی نیز روح دیگری گرفت و تمام هم و غم خود را در خدمت به انقلاب و تعالی اهداف آن به کار بست
در زمان جنگ تحمیلی هنر آن شهید با نقاشی چهره های شهدا و سرودن اشعار گیرا و زیبا در وصف شهیدان و حماسه آفرینی های رزمندگان اسلام گامهای موثری در این زمینه برداشت.
شهید فیروزی آن گاه که احساس کرد،دستانش قدرت حمل سلاح را دارند،فرمان حضرت امام(ره) را لبیک گفت و با شوقی عارفانه به جبهه های نبرد شتافت.در آنجا نیز علاوه بر شرکت در خط مقدم نبرد با فعالیتهای هنری خویش در تبلیغات جبهه حضور داشت.تا اینکه در عملیات پیروزمندانه والفجر۸ که منجر به آزادی شهر فاو شد از ناحیه دست مجروح گردید که پس از ماهها مداوا و تحمل چندین عمل سرانجام منجر به جانبازی ایشان از ناحیه دست چپ شد.با این وجود روح نا آرام این شهید بزرگوار آرام نگرفت.علاوه بر همکاری نزدیک و گسترده با انجمن اسلامی دبیرستان و عضویت فعال در پایگاه مقاومت بسیج در جبهه های نبرد نیز فعالانه شرکت می جست،تا اینکه در سال ۱۳۶۶ در کنکور سراسری در رشته پزشکی پذیرفته شد.پس از دو ماه حضور در دانشگاه و فعالیت در انجمن اسلامی به سوی جبهه ها عزیمت کرد. ودر زمینه های مختلف تبلیغی به فعالیت پرداخت.در همان زمان بود که ارزنده ترین آثار خود را که نقاشی چهره های فرماندهان شهیدش بود و هم اکنون زینت بخش دروازه ورودی شهرستان فسا می باشد را آفرید.
وی  در سال 1367در مسابقات جانبازان کل کشور در زمینه های شعر و گرافیک مقامهای اول و دوم را احراز نمود. در سال ۱۳۶۷ که جنگ تحمیلی وارد مرحله جدیدی شد همگام با کفرستزان در عملیات بیت المقدس۷ شرکت نمود و سرانجام در تاریخ۲۳/۳/۱۳۶۷ به خیل عظیم شهدای انقلاب اسلامی پیوست. 
 
قسمتی از وصیتنامه آن شهید:

می خواهم آخرین تابلو نقاشی ام را با رنگ سرخ خون نقاشی کنم و آخرین شعرم را برای شهادت بگویم  ؛می خواهم شهید شوم
 
این شعر از آن شهید نیز بر سنگ مزارش نقش بسته است: 

لب تشنه جام وصل جانان بودند              سیراب زلال نور قرآن بودند
      وقتی که به اوج آسمان می رفتند             لب تشنه و سیراب و شتابان بودند
 
***
مجموعه اشعار شهید فیروزی با عنوان شعر بیقراری به چاپ رسیده است ،همچنین تعدادی از شعرهایش توسط زنده یاد نصرالله مردانی در مجموعه شهیدان شاعر توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران منتشر شده است.
 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-11-9 12:19        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ