بخش امانــــت :

 کتابهای فارسي و لاتين کتابخانه مجموعه ای در حدود 13600 جلد را به خود اختصاص می دهد که 95% از کتب به زبان انگلیسی می باشد. در راستای کرسی های آزاد اندیشی از سال 1388 مجموعه کتاب های مذهبی ، فلسفی و تاریخی مرتبط با تحقیقات دانشجویان به مجموعه اضافه گردید .همه ساله عناوین زیادی از کتب مورد نیاز کاربران ازنمايشگاه بين المللي كتاب تهران و یا به طور مستقیم از ناشرین کتابهای پزشکی خریداری می گردد. دسترسي به فهرست عناوين كتابها ،ديسك هاي فشرده و كتابهاي الكترونيكي از طريق برنامه نرم افزاري كتابخانه امكان پذير مي باشد . از سال 1387 پیرو سیاست های دانشگاه و نظر معاونت محترم پژوهشی وقت دانشگاه ، جناب آقای دکتر میری ،برنامه نرم افزار پارس آذرخش به برنامه نرم افزار کوها تغییر یافت .از سال 1387 با خریداری یک دستگاه Gate ،بخش امانت کتابخانه به صورت باز (open)اداره می گردد .از سال 1383 با تلاش و همت کتابداران متخصص سیستم رده بندی کتابخانه از دیویی به  NLM تغییر یافت . کتابخانه در راستای طرح نکریم ارباب رجوع ،اقدام به تهیه یک دستگاه شوتینگ کتاب نموده است . کاربران محترم قادر خواهند بود در زمان های تعطیلی کتابخانه با مراجعه به طبقه سوم نسبت به تحویل کتاب و مدارک امانتی از طریق قرار دادن در محل فوق اقدام نمایند.

بخش سفارش:

این بخش از آبان ماه 1386در طبقه سوم کتابخانه با هدف تهیه و تامین منابع کتابخانه اعم از کتاب ، مجله ، دیسک فشرده و مقاله راه اندازی گردید .امکان سفارش مقاله از طریق الکترونیکی و با مراجعه به سایت کتابخانه و تکمیل نمودن فرم موجود در قسمت سفارش میسر می باشد .
           

بخش نشریات :

 این بخش در طبقه ششم ساختمان کتابخانه مستقر می باشد. با توجه به تغییر سیاست دانشگاه مبنی بر خرید نشریات به صورت الکترونیکی از ابتدای سال 2009 میلادی ، دسترسي به نشریات جاری از طریق کتابخانه الكترونيك موجود در سايت دانشگاه علوم پزشكي شيراز میسر است که همکاران شاغل در این بخش راهنمایی های لازم جهت دسترسی به این منابع را ارائه مي نمايند .  مخزن مجلات کتابخانه یکی از غنی ترین مجموعه های نشریات چاپي در کتابخانه های دانشگاههای علوم پزشکی کشور می باشد. استفاده از مجلات کتابخانه فقط از طریق تهیه فتوکپی از مقالات امکان پذیر است.  جهت مشاهده فهرست عناوين مجلات به گزينه فهرست مجلات موجود در سايت كتابخانه مراجعه نماييد. در سال 1388 با حمایت ریاست محترم دانشگاه ، جناب آقای دکتر ایمانیه و تلاش قابل تقدیر پرسنل کتابخانه ، قفسه های قدیمی انبار کتابخانه جمع آوری و آرشیو ریلی جایگزین آن گردید . کتابخانه های دانشگاه های علوم پزشکی در سطح کشور در صورت تمایل به دریافت مقاله از طریق پست الکترونیک ، ضمن برقراری ارتباط با مدیر کتابخانه ، قادر خواهند بود فر آیند فوق را تسهیل نمایند .

 

 بخش پایان نامه ها:

 از سال 1378 پیرو برنامه ریزیهای بعمل آمده و حمایت معاونت پژوهشی وقت دانشکده (جناب آقای دکتر صبری) فرآیند بررسی پایان نامه ها (عمومی و دستیاری )به منظورعدم انتخاب عناوین تکراری و ورود اطلاعات عناوین تصویبی در کتابخانه آغازو تا کنون نیز به فعالیت خود ادامه داده است .همچنين از شهريور ماه 1390 پيرو دستور معاونت پژوهشي وقت دانشكده (جناب آقاي دكتر عسكريان )فرآيند بررسي فهرست منابع و فرمت ظاهري پايان نامه هاي دانشجويان دكتراي عمومي و دستياري توسط كتابداران متخصص انجام مي پذيرد . مجموعه پایان نامه ها در حدود 10360 جلد می باشد و در طبقه ششم کتابخانه جهت مطالعه و دسترسی کاربران قرار داده شده است . اطلاعات پایان نامه ها  از طریق برنامه نرم افزاري كتابخانه قابل جستجو و بازیابی است. پیرو سیاست های کتابخانه مبنی بر الکترونیک نمودن منابع ،پایان نامه ها نیز اسکن شده و با رعایت حفظ حقوق نویسندگان ، بر روی سایت کتابخانه قرار می گیرد .

بخش فهرستنویسی:
فهرست نویسی مهارتی علمی است مبتنی بر دانش نظری و کاربردی و هدف اصلی آن برقراری نظمی است که به کمک آن هم کتابدار و هم مراجعه کننده بتواند به سهولت و صحت کتاب مورد نظر خود را از میان کتاب های موجود در کتابخانه بیابد. در بخش سازماندهی، منابع اطلاعاتی کتابخانه مورد بررسی تحلیلی و موضوعی قرار گرفته و در چهارچوب استانداردهای بین المللی علم اطلاعات و دانش شناسی فهرست نویسی، رده بندی و آماده سازی می شود.

کتابخانه دانشکده پزشکی شیراز، منابع اطلاعاتی را بر اساس رده بندی NLM   و  LC   آماده سازی می نماید.

به طور خلاصه فعالیت هایی که در این  بخش انجام می پذیرد عبارتند از:

-  فهرست نویسی توصیفی و تحلیلی و رده بندی منابع فارسی و انگلیسی با استفاده از پایگاه اطلاعاتی کتابشناختی کتابخانه ملی، کتابخانه ملی پزشکی آمریکا و سایر منابع و مراجع کتاب شناسی

-  ورود اطلاعات پایان نامه های دانشجویان و دستیاران دانشکده پزشکی و دانشجویــان تحصیلات تکمیلــی

-  آماده سازی فنی شامل تهیه برچسب های بارکد و عطف، الصاق لیبل و بارکد و آماده سازی نهایی جهت ارسال کتاب ها به بخش امانت

 


واحد كارگاه كامپيوتر شماره 1:
اين مرکز در سال 1396 با تجهیز 36 دستگاه کامپیوتر All in One ونصب سیستم صوتی آمادگی همکاری با تمامی گروههای آموزشی و بخش های دانشگاه که نیازمند استفاده از امکانات این کارگاه می باشند را دارد . جهت مشاهده فهرست كارگاههاي برگزار گرديده آيكون برنامه كارگاهها را كليك نماييد .

واحد كارگاه كامپيوتر شماره 2 :
اين واحد در سال 1389 با همكاري معاونت تحقيقات و فن آوري دانشگاه با اختصاص 23 دستگاه كامپيوتر درطبقه هفتم راه انداري گرديده است . اين واحد آمادگي همكاري با تمامي گروههاي آموزشي و بخش هاي دانشگاه را دارد . كارگاه آموزش منابع الكترونيك توسط كتابداران متخصص كتابخانه در اين واحد برگزار مي گردد. جهت مشاهده فهرست كارگاههاي برگزار گرديده آيكون برنامه كارگاهها را كليك نماييد . 


مركز اينترنت :
پيرو دستور رياست محترم دانشكده جناب آقاي دكتر نجابت در اواخر سال 1391 ، مراحل آغازين جهت راه اندازي مركز اينترنت دانشكده پزشكي در طبقات 4 و 5 ساختمان كتابخانه شروع و پس از انجام اقدامات عمراني ، در سال 1392 مركز اينترنت بانوان  در طبقه 4 با تعداد 20 دستگاه كامپيوتر و 2 عدد پزينتر و مركز اينترنت برادران در طبقه 5 با تعداد 19 دستگاه كامپيوتر و 1 عدد پرينتر راه اندازي گرديد .در سال 1396 دو مرکز به طبقه 6 انتقال یافت . در حال حاضر مرکز اینترنت آقایان با 17 دستگاه کامپیوتر و مرکز اینترنت بانوان با 15 دستگاه آماده ارائه خدمت به تمامی استفاده کنندگان محترم و گروههای آموزشی می باشد .

سالنهای مطالعه واقع در طبقه چهارم و پنجم :
پيرو در خواستهاي مكرر دانشجويان و افزايش ميزان علاقه مندي كاربران جهت استفاده از سالن مطالعه ، كتابخانه اقدام به انتقال نشريات قديمي به آرشيو ريلي ، در طبقه زير زمين كتابخانه نموده است ، اين مهم در سال 1390 منجر به افزايش يك طبقه جهت سالن مطالعه گرديد . با طراحي ميزهاي مطالعه انفرادي و گروهي طبقه چهارم به سالن مطالعه بانوان و طبقه پنجم به سالن مطالعه آقایان اختصاص يافته است . ظرفيت سالن حدود 350 نفر و ساعات فعاليت از ساعت 7 صبح لغایت 12 شب در تمام ايام هفته مي باشد .
             

درسال 1395با انتقال مرکز اینترنت طبقات 4 و 5 به طبقه 6 فضای سالنهای مطالعه گسترش یافت و ظرفیت آن هم اکنون به 400 نفررسیده است.
                                
 
سالن مطالعه گروهی و اتاق اساتید در طبقه هفتم :
بدنبال برنامه ریزی به عمل آمده و سیاست های مداوم کتابخانه مبنی بر افزایش رضایتمندی کاربران دانشکده پزشکی ، کتابخانه در تاریخ 94/8/17 اقدام به تجهیز و آماده سازی یک سالن مطالعه گروهی و مطالعه اساتیددر طبقه هقتم ساختمان کتابخانه نموده است .   سالن مطالعه گروهی روزهای زوج جهت استفاده بانوان و روزهای فرد جهت استفاده آقایان می باشد .        

      اتاق مطالعه گروهی     اتاق اساتید

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1397-9-20 10:31        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ