آشنايي با مفهوم سرقت علمی- ادبی (Plagiarism) و اهميت آن 

1- سرقت علمی- ادبی چيست ؟

سرقت علمی- ادبی استفاده از ايده ها و عبارات ديگران، به عنوان ايده و عبارات خويش و در واقع نوعي دستبرد فکري يا ايده دزدی است. سرقت علمی- ادبی مي تواند شامل طيف وسيعي از دستبردهای آگاهانه تا  کپي کردن اتفاقي مطالب دیگران باشد. پس ضروری است پژوهشگران، آگاهي لازم جهت اجتناب از آن را داشته باشند. با اينکه سرقت علمی- ادبی سابقه تاريخي دارد، در سالهاي اخير به علت به وجود آمدن شکلهای مختلف تکنولوژي اطلاعات ، اين موضوع مجدداً مورد بحث قرار گرفته است.

2- چرا نیازمند شناخت سرقت علمی- ادبی هستیم؟

به عنوان عضوي از جامعه علمي، از ما انتظار مي رود مسائل اخلاقي را در اين جامعه رعايت کنيم که يکي از آنها، ذکر ايده ها، عبارات و مفاهيمي است که آگاهانه از ديگران وام گرفته ايم. واضح است که شما بدون وام گرفتن از عبارات و يا ايده هاي ديگران نمي توانيد متن علمي بنويسيد ولي مهم است که بدانيد چقدر از متون قديمي يا جديد استفاده کرده ايد .
بخشي از اين مهم با "شناخت منابع" انجام مي شود که مي تواند به شکل نقل قول در متن ، پاورقي يا نوشته هاي پاياني باشد و عامل افتراق متون علمي از ساير متون است و در واقع به عنوان بخشي از قدرت تحقيقات علمي محسوب می گردد . 

 

3- چرا سرقت علمي- ادبي غير اخلاقي است ؟

سرقت علمی- ادبی، حداقل به 3 دلیلي که در پي آمده، غير اخلاقي است:
1-     نوعي دستبرد است، چرا که شما ايده ها و عبارات ديگران را که بخشي از دارايي عقلاني آنهاست مي دزديد و به اسم خودتان عرضه مي کنيد .
2-     زيرا فردی که اقدام به سرقت علمی- ادبی می نماید از اين عمل خویش سود مي برد.
3-     مدرک تحصيلي، نشاني از توانايي و دانش صاحب آن است، اگر فرد با تکيه به اين مدرک و بدون احراز شرايط واقعي علمي در جايي استخدام شود، مي تواند براي ديگران خطرناک باشد.
شکي نيست که بعضي دانشجويان از دسترنج علمي ديگران استفاده مي کنند تا براي خودشان اعتبار بيافرينند ولي اغلب اين سرقت هاي علمی- ادبی اتفاقي است و اگر دانشجويان بيشتر مراقب نوشته ها و تحقيقات خود باشند قابل پيشگيري است . 
 

نمونه هاي سرقت علمي- ادبي که مستلزم مجازات مي باشند:

اين موارد عبارتند از:
-         کپي کردن مستقيم کار ديگران شامل ايده ها، مفاهيم، پروپوزال طرح تحقيقاتي، مقاله، گزارش (منتشر شده يا نشده)، کار هنري، طراحي، برنامه کامپيوتري، وب سايت، اينترنت و ساير منابع الکترونيک و همچنین تحقيقات ديگران يا تحقيق خود فرد بدون اطلاع رساني مناسب مطابق مقررات.
-         نقل قول بدون استفاده از علامت نقل قول
-         استفاده از کار ديگران با تغييرات کوچکي که معنا و شکل و ايده اصلي، بدون تغيير باشد .
-         ذکر منابعي که فرد شخصا آنها را مطالعه نکرده است.
-         قرار دادن اجزاي مختلف پروژه ها در كنار هم و ارائه آن به عنوان كاري جديد و يكپارچه.
-         اعلام نقش داشتن در يک کار گروهي، بيش از آنچه که واقعاً در آن کار موثر بوده است.
-         اعلام انجام كار پژوهشي به صورت مستقل، در حالي كه ساير افراد نيز در آن، نقش جدي داشته اند.
-         استفاده از ايده يا عبارات ديگران حتی به شکل شفاهي، بدون ذکر ماٌخذ.
به عنوان یک اصل کلي شما نبايد از کار ديگران به نام خودتان استفاده کنيد و مي بايست امکان دسترسي آسان به داده هاي جمع آوري شده و ايده هاي بکار گرفته شده توسط شما در صورت درخواست مراجع ذيصلاح وجود داشته باشد. مجازات هاي سرقت علمي- ادبيدر برخي مراکز علمي شامل اخطار، دوره هاي بازآموزي، ردشدن آن تحقيق و اخراج از دانشگاه به زمان هاي متفاوت و طبق آيين نامه هاي مربوطه مي باشد.
 
 

 


 

 

مطالب ارائه شده در اين صفحه بر گرفته از سایت زیر می باشد:

 http://www.lc.unsw.edu.au/plagiarism/index.html      

دانلود کامل فايل سرقت علمي - ادبي  

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1390-6-13 12:15        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ