تاريخچه گروه:
در سال 1340 ، بخش رادیوتراپی که در آن زمان زير مجموعه ای از بخش رادیولوژی بود افتتاح و یک دستگاهC0 60از طرف پیمان سنتو در بخش تعبیه شد و تحت نظر آقایان دکتر منوچهر ضرابی و خواجویی که رادیولوژیست بودند آغاز بکار کرد. در آن زمان روزانه تعداد 5 تا 6 بیمار در بخش درمان می شدند.
 در سال 1350 مرحوم دکتر سید حسین مرتضوی بعنوان اولین متخصص رادیولوژیست درمانی (TherapeuticRadiologist) فارغ التحصيل از دانشگاه منچستر در بخش شروع به کار کردند و تا سال 1353 درمان و مدیریت بخش تنها توسط ايشان اداره می شد.   
در سال 1353 آقای دکتر حشمت اله طوسی متخصص رادیوتراپی، فارغ التحصیل از دانشگاه لوزان سوئیس به عنوان متخصص تمام وقت، اداره بخش را به عهده گرفته و روزانه تعداد 20 تا 21 بیمار را درمان می کردند.
در سال 1361 آقای دکتر احمد صادقی فارغ التحصیل از دانشگاه UCLAآمریکا بعنوان رادیوتراپیست- رادیولوژیست در بخش شروع به کار نمودند که در آن زمان تعداد بيماران روزانه به 20 تا 25 بیمار می رسيد.
در سال 1356 دکتر محمدجواد ثعلبیان بعنوان اولین دستیار در بخش رادیوتراپی شروع بکار کرد و تقریبا 6 ماه بعد جهت تخصص به انگلستان اعزام شدند. در همان سال برای اولین مرتبه دستگاه اشعه داخلی(Brachytherapy)(کاتترون) در ایران در بخش بیمارستان نمازی راه اندازی شد.
     در سال 1359 دکتر صادقی و دکتر طوسی هر دو از ايران مهاجرت کردند.
در سال 1361 دکتر محمد جواد ثعلبیان فارغ التحصیل رشته رادیوتراپی و آنکولوژی از دانشگاه لندن بعنوان تنها متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی تمام وقت شروع به کار نمودند و برای اولين بار شیمی درمانی به عنوان يکی از درمانهای کمکی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بخش رادیوتراپی برای درمان بيماران شروع شد. از آن سال به بعد همه ساله یک دستیار از کشورهای پاکستان، هندوستان و بنگلادش در بخش مشغول به تحصيل بودند. در سال 1363 گروه راديوتراپی و آنکولوژی بطور رسمی از گروه راديولوژی جدا شد و بعنوان يک گروه مستقل شناخته شد. کوریکولوم آموزشی رشته رادیوتراپی و آنکولوژی نيز توسط دکتر محمد جواد ثعلبیان تدوین گردید و پس از ارسال وزارتخانه مطبوع مورد تصویب قرار گرفت. اين کوریکولوم هم اکنون بعنوان يکی از اسناد دوره مدون دستیاری رادیوتراپی و آنکولوژی موجود می باشد. 
در سال 1366 گروه راديوتراپی و آنکولوژی اقدام به پذيرش سه دستیار بنام آقایان دکتر احمد مصلائی، دکترشاپور امیدواری و دکتر مسعود ایاز نمود که از سال 1369 آقایان دکتر احمد مصلائی و دکترشاپور امیدواری بعنوان اعضاي هيات علمی جديد در بخش مشغول بکار شدند.
دکتر محمد جواد ثعلبیان در مجموع به مدت 15 سال سمت مدير گروهی را به عهده داشتند.   
از سال 1378 تا سال 1385 دکتر احمد مصلايی سمت مدير گروهی را به عهده داشتند.
از سال 1385 تا اواخر سال 89 مدير گروهی بخش به عهده دکتر محمد محمديان پناه بود و از ماههای آخر سال 89 دکتر احمد مصلائی مجدداً مدیریت گروه را بعهده گرفت.
تاکنون 18 دستيار ايرانی و تعدادی دستيار خارجی از اين گروه فارغ التحصيل شده اند.

  هم اکنون بخش راديوتراپي آنکولوژي شيراز با مساحت بيش از 2000 متر مربع در ضلع شمالي زير زمين بيمارستان نمازي واقع شده است . در بخش راديوتراپي آنکولوژي شيراز و ساير بخش هاي راديوتراپي آنکولوژي کشور همانند بخش هاي راديوتراپي آنکولوژي انگلستان و غالب کشورهاي اروپائي، شيمي درماني تومورهاي توپر (Solid Tumors ) نيز به عهده متخصصين راديوتراپي آنکولوژي بوده و عمدتاً در اين بخش ها ارائه مي شود. بخش شيمي درماني اين مرکز يکي از اولين و بزرگترين مراکز شيمي درماني تومورهاي توپر در کشور مي باشد و در حال حاضر بزرگترين مرکز شيمي درماني تومورهاي توپر در جنوب کشور می باشد. 
  
بخش راديوتراپي همچنين مؤسس اولين مرکز ثبت آمار سرطان 
Cancer Registry   در سطح کشور مي باشد که از بدو تاسيس گروه راديوتراپي توسط اساتيد اين بخش بنا شد و به مدت 30 سال نيز جزو اين بخش بود . در حال حاضر نيز عمده آمار سرطان در استان فارس از داده هاي موجود در اين بخش تهيه شده و در دو مرکز ثبت سرطان وابسته به دانشگاه ثبت مي گردند.
 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-8-28 14:54        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ