معرفي گروه :

سرطان از جمله بیماریهایی است که جان انسانها را بطور جدی در خطر قرار داده است.  بیماران در صورت تاخیر در اقدام مناسب تشخیصی و درمانی، دچار خطر و سختی می شوند. اولين مدركي كه در مورد این بیماری بصورت مدون در دست مي باشد حاوي اطلاعاتي است كه از پاپيروس معروف ابرس متعلق به 1500 سال قبل از ميلاد بدست آمده است. در اين پاپيروس آمده که تومورهاي سطحي بدن كه اكثرا غير قابل درمان مي باشند داراي انواعي هستند كه خميرهاي ارسنيكي در بهبود آن مؤثر است."   500 سال قبل از ميلاد، بقراط چندين نوع تومور سرطاني را مي شناخته و اولين پزشكي است كه كلمه "كانسر" را براي تومورهاي خوش خيم و كارسينوما را براي تومورهاي بدخيم بكار برده است.  در قرن دوم ميلادي جالينوس درباره علت سرطان بحث كرد ، و آن را به علت غلبه صفرا دانسته است.  در قرن دهم ميلادي بوعلي سينا پزشك عاليقدر ايراني در اين زمينه مطالعاتي داشته است. در سال 1740 اولين بيمارستان مخصوص سرطاني ها در فرانسه افتتاح شد  


رسالت گروه :

در این مرکز ما نیز مانند سایر همکارانمان در تلاشیم که بتوانیم این معضل بشری را درمان نموده و یا دست کم در جهت فراهم نمودن زندگی راحت تری برای بیماران مبتلا، گامهای مؤثری برداریم. این امر با تصمیم گیری و مدیریت در مورد تشخیص، درمان و پیگیری بیماران در مراحل مختلف در اغلب موارد بطور گروهی با کمک و تشریک مساعی سایر گروه‌های بالینی انجام میگیرد. موفقیت گروه در درمان بیماران با استفاده از اعضای فعال و پیگیر گروه که همگی با تلاش و سعی، کاملاً آگاه به آخرین پیشرفتهای علمی روز هستند، همراه با استفاده از آخرین و مدرنترین دستگاه‌های لازم، میسر گردیده است. این درمان با استفاده از روشهای مختلف درمانی شامل پرتودرمانی، شیمی درمانی، هورمون درمانی، بیوتراپی و امثال آنها انجام میگیرد. امید است که همزمان با پیشرفت دانش و تکنولوژی، ما نیز بتوانیم در کمک به انسان‌ها بیش از پیش موفق باشیم.

امکانات گروه :

بخش راديوتراپي و آنکولوژي در حال حاضر داراي امکانات درماني و آموزشي زير مي باشد:
1- يک دستگاه شتابدهنده خطي از نوع Siemens Oncor Impression IMRT Plus  با انرژي های  پرتو ایکس  MV6 و MV18 و الکترونهاي با انرژيهاي MeV 21، 18، 15، 12، 9، 6، کالیماتور چند ورقه ای (MLC) و سیستم تصویربرداری در حال درمان دیجیتال (EPID). از پرتوهاي ایکس اين دستگاه براي درمان تومورهاي عمقي شکم، لگن، قفسه سينه، جمجمه و غیره استفاده مي شود. همچنين از پرتوهاي الکترون آن نيز براي تومورهاي پوستي و نيز تومورهاي سطحي بدن و غدد لنفاوي گردن و کشاله ران استفاده مي شود.
2- دو دستگاه شتابدهنده خطی از نوع Elekta Compact با انرژی پرتو ایکس MV6.
3- یک دستگاه کبالت به نام Theratron Phoenixکه بيشتر براي درمان تومورهاي عمقي نواحي سر و گردن، پستان و اندامها استفاده مي شوند.
4- يک دستگاه براکي تراپي داخل حفره اي به نام سلکترون ( Selectron ) که اغلب برای براکي تراپي داخل  حفره اي بخصوص سرطانهاي ژنيکولوژي بکار مي رود.
5- دو دستگاه سيمولاتور که يکي از نوع ZDAJ SIMAX بوده و ديگري از نوع زيمنس. از اين دو دستگاه جهت شبيه سازي و طراحي ميدانهاي راديوتراپي استفاده مي شود.
6- سیستم طراحی درمان سه بعدی Prowess Panther به منظور استفاده در طراحی درمان بیماران تحت درمان با شتابدهنده با کمک تصاویر CT.
7- سیستم طراحی درمان براکی تراپی سلکترون.
8- انواع وسایل کنترل کیفی و دزیمتری.
  بخش راديوتراپي و آنکولوژي شيراز همچنين داراي بخش شيمي درماني با بيش از 20 تخت جهت شيمي درماني و ساير درمان هاي مربوط مثل تزريق خون و فراورده های خونی،  آنتی بيوتيک، IV Therapy  ، و ... مي باشد. 


برنامه های در دست اجرا و برنامه های آتی:

مرکز مرجع موسسه معتبر دزيمتري PTW آلمان

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1395-10-18 12:59        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ