تاریخچه گروه کودکان
 
گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی شیراز که شامل بخشهای کودکان و نوزادان می باشد یکی از گروههای اصلی این دانشگاه است که از بدو تاسیس این دانشگاه تاکنون همواره به عنوان یکی از مهمترین، فعالترین و موفق ترین واحدهای آموزشی دانشگاه مطرح بوده و می باشد. از بدو تاسیس این گروه تاکنون با همت و کوشش دسته جمعی اساتید بزرگوار و دلسوز همواره در جهت ارتقاء کیفیت و بهبود وضعیت آموزشی فراگیران در سطوح مختلف اعم از دانشجویان، دستیاران تخصصی و فوق تخصصی تلاش گردیده است و به همین سبب خوشبختانه همواره به عنوان یکی از واحدهای آموزشی موفق و با کیفیت در ارزیابیهای مختلف سربلند و مورد تائید بوده است. مسلما مجموعه بسیار گسترده ای که امروز به نام گروه کودکان وجود دارد از مجموعه کوچکتری که در بدو تاسیس با حضور تنی چند از اساتید پیشکسوت و بنیانگذار تشکیل شده است بوجود آمده است. در طی سالیان گذشته تا کنون با تلاش و پشتکار روسا و اساتید محترم گروه، روز به روز به تعداد بخشها و فراگیران و فضاهای آموزشی افزوده شده است و وسایل و امکـــانــات مورد نیاز نیز به نسبت گستردگی مجموعه تامین گردیده است. خوشبختانه فارغ التحصیلان این گروه همواره جزء بهترین و برجسته ترین متخصصین کشور بوده اند.
بر اساس سوابق موجود اولین رئیس بخش کودکان که در حقیقت از بنیانگذاران این بخش نیز به حساب می آید دکتـــر مک میلان(MC Milan) بوده است. در سال 1336 آقای دکتر محسن ضیایی بجای دکتر مک میلان به ریاست این بخش منصوب میگردند از جمله اساتیدی که درآن سالها به عنوان هسته های اصلی و بنیانگذاران این بخش مشغول فعالیت بوده اند میتوان از خانم دکتر ناهید توفیق و آقایان دکتر عزیز نورمند، دکتر غلامحسین امیرحکیمی و دکتر عبدالرسول هاشمی نسب نام برد. در سال 1345 آقای دکتر سیروس طاهرنیا بجای آقای دکتر ضیایی به ریاست بخش کودکان منصوب می گردند و پس از وی آقای دکتر رضا قریب و سپس آقای دکتر نورمند، آقای دکتر هاشمی نسب، خانم دکتر قمر حسینی الهاشمی، آقای دکتر محمد رحیم کدیور، آقای دکتر محمود حقیقت مسئولیت این بخش را عهده دار بوده اند.
در حال حاضر این مجموعه دارای 42 نفر عضو هیئت علمی (17 استاد، 8 دانشیار و 17 استادیار)، 51 نفر دستیار تخصصی و 28 نفر دستیار فوق تخصصی (در رشته های عفونی، نوزادان، ایمونولوژی، کاردیولوژی، گوارش، نفرولوژی، اندوکرین و هماتولوژی) و تعداد زیادی دانشجویی پزشکی در مقاطع کارآموزی و کارورزی می باشد. بخش کودکان دارای تقریبا 165 تخت بستری کودکان و 48 تخت نوزادان در بیمــارستان های نمــازی، امیر، شهید دستغیب و حافظ می باشد. از جمله موفقیت های دیگر این گروه دریافت گواهی نامه ISO 9001 به عنوان اولین گروه اصلی آموزشی دانشگاه می باشد.
مجموعه فوق دارای همکاری آموزشی نزدیک با سایر بخش های ذیربط دانشگاه اعم از بخشهای جراحی کودکان، رادیولوژی، پاتولوژی و مراکز تحقیقاتی دانشگاه می باشد. با تلاش و دلسوزی کلیه اعضاء خوشبختانه گروه کودکان در مقایسه با سایر مراکز آموزشی مشابه از وضعیت علمی و آموزشی مطلوب و قابل قبولی برخوردار میباشد. امید است با یاری خداوند متعال و با همت و تلاش کلیه اعضاء در جهت ارتقاء کیفیت و نیل به اهداف والای خود روز به روز موفق تر باشیم. در این جا لازم است از کلیه اساتید بزرگوار و دلسوز بنیانگذار و پیشکسوت که سالیان عمر پر برکت خود را صرف تعلیم و تربیت و همچنین مداوای فرزندان این مرز و بوم نموده و در جهت ارتقاء و بهبود کیفیت این بخش صادقـــانه تلاش نموده اند تشکر و قدردانی نمائیم و از خداوند یکتا خواستاریم که مدیریت و اساتید گروه را یاری نموده تا در ادامه راه آن بزرگواران و پیشبرد اهداف ارزشمند آنان موفق و موید باشند.
 
 
                                                                                             
                                                                                                                                                                                                                                                                                           
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-8-28 14:21        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ