دکتر مهدی حقیقت افشار

دکتر مهدی حقیقت افشار

متخصص پزشکی هسته ای

فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران

مدیر گروه پزشکی هسته ای

 
پیام مدیر گروه:

پزشکی هسته ای علمی است که با استفاده از روش هایی ایمن، بدون درد و کم هزینه قادر به تولید تصاویری ارزشمند و منحصر به فرد از ساختار، فیزیولوژی و عملکرد ارگان های مختلف بدن می باشد. علاوه بر آن در شاخه پزشکی هسته ای با استفاده از مواد پرتوزا به روشی غیرتهاجمی، کم هزینه و آسان به درمان برخی از بیماری ها نیز می پردازد. پزشکی هسته ای که از سال 1971 به عنوان شاخه مستقلی از رشته پزشکی شناخته شده است، تاریخچه ای کهن تر دارد بطوریکه برای اولین بار در سال 1946 استفاده از ماده پرتوزای ید-131 جهت درمان سرطان تیروئید گزارش شده است. اولین دستگاه اسکنر نیز در سال 1951 ساخته شده است و با پیشرفت های چشمگیری که در این علم صورت گرفته است هم اکنون شاهد دستگاه هایی همچون SPECT/CT ، PET/CT و PET/MR هستیم که در تشخیص بسیاری از بیماری ها کارآیی دارد.
خصوصیت شاخص پزشکی هسته ای، ترکیب علوم مختلف اعم از فیزیک، شیمی، مهندسی، هسته ای، داروسازی و پزشکی می باشد بطوریکه پیشرفت های حاصل در این شاخه از علم پزشکی بسیار مرهون علوم پایه ای دیگر بوده است.
رسالت کلیه اعضای این گروه، استفاده از علم و تکنولوژی روز دنیا در شاخه پزشکی هسته ای در راستای آموزش و ارتقای سطح سلامت جامعه می باشد.
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-8-28 10:17        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ