تاريخچه :

 بيمارستان شهيد دكتر چمران در سال 1331 در زميني به مساحت 9 هكتار در چهار طبقه و با 19879 متر مربع زير بنا ساخته شد و با سير تحولات در حال حاضر مجهز به بخش ها ي تخصصي و فوق تخصصي مي باشد.

 سير تحول :

 در ابتدا اين مركز به دليل داشتن شرايط مطلوب جغرافيايي براي درمان بيماران مبتلا به سل تاسيس مي شود. با گذشت زمان بخش اعصاب و روان هم افزوده مي شود با توجه به وجود فضاي مناسب بخش هاي ديگري از جمله ارتوپدي ، جراحي عمومي ، روماتولوژي و داخلي ، فيزيوتراپي، راديولوژي، آزمايشگاه ، اتاق عمل و CSR ، نوار قلب در اين مركز شروع به فعاليت مي نمايد . لازم به ذكر است در 8 سال جنگ تحميلي و دفاع مقدس ، بيمارستان شهيد دكتر چمران خدمات ارزنده اي را به مصدومين و مجروحين جنگي ارائه نموده است .

سال 1370 : اين بيمارستان فعاليت خود را تحت عنوان مركز آموزشي درماني زير نظر دانشگاه علوم پزشكي ادامه داد . لذا در مجاورت بخش مسلولين درمانگاهي براي ويزيت بيماران ارتوپدي ، داخلي و روماتولوژي افتتاح شد . پس از مدتي طي تصميمات مسئولين دانشگاه مبني بر تخصصي شدن اين مركز به بخش هاي ارتوپدي ، بخش مسلولين ، داخلي اعصاب و روان و جراحي عمومي به مراكز درماني ديگر دانشگاهي انتقال يافت.لذا درمانگاه مذكور جهت فعاليت هاي آموزشي و تخصصي به شكل قابل ملاحظه اي گسترش پيدا كرد.

سال 1374: تعداد تخت هاي بخش اتفاقات افزايش يافت و مكان مناسب ديگري براي اين بخش در نظر گرفته شد.

سال 1376: MRI ، سيتي اسكن و سونو گرافي تاسيس شد.

سال 1378: بخش توانبخشي با 35 تخت جايگزين بخش روماتولوژي و داخلي شد و بخش هاي مذكور به بيمارستان حافظ منتقل شدند.

سال 1379: بخش جراحي مغز و اعصاب ، گاز هاي خوني، بخش هاي مراقبت ويژه ( ICU ) و يك بخش ارتوپدي ديگر راه اندازي شد.

سال 1380: بخش فك و صورت با 18 تخت در مجاورت بخش ارتوپدي 4 شروع به فعاليت نمود . در همين سال با توجه به نياز بيماران فك و صورت 2 اتاق عمل و يك اتاق ريكاوري به اين مجموعه افزوده شد.

سال 1384: با همت مسئولين قسمت هاي اداري و مديريت از نظر مساحت گسترش پيدا كرد.

اهداف و شرح وظايف:

      - ارائه خدمات درماني به بيماران مراجعه كننده با مشكلات ارتوپدي ، جراحي مغزو اعصاب، مراقبت هاي ويژه ( ICU ) ،داخلي مغز و اعصاب ، توانبخشي ، جراحي فك و صورت و خدمات پارا كلينيكي

      -ارائه خدمات آموزشي به دانشجويان پزشكي و پيراپزشكي تفكيك واحد هاي تحت پوشش بيمارستان و مشخصات آن

http://chamran.sums.ac.ir/#

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-12-3 11:28        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ