تاریخچه گروه :

جراحی مغز و اعصاب در شیراز قدمتی در حدود پنجاه سال دارد. نخستین جراح مغز و اعصاب که از سال 1958 میلادی در دانشگاه شیراز به کار اشتغال داشت، پروفسور ک . لیوینگ استون (K.Livingstone) کانادایی الاصل بود. ایشان پزشکی بسیار انسان دوست با شخصیتی بسیار والا و واجد وجدان کاری مثال زدنی بود که با کمترین امکاناتٰ بیشترین خدمات را بی هیچگونه چشمداشت مالی به بیماران مغزی نخاعی خطه جنوب ایران ارائه نمود. به هنگام زلزله مهیب استان فارس (لار) جزء نخستین پزشکانی بود که به صورت داوطلبانه در منطقه حاضر شد و خدمات بسیار چشمگیری به مصدومین ارائه کرد.

 profesor.lioing.stone.jpg

برای نخستین بار و در جریان یک برنامه آموزشی ، مرحوم دکتر نوروز زاده و دکتر ثابت پیمان به عنوان فلوشیپ تروما ، یک دوره یکساله را در این دانشگاه سپری کردند و سپس اعمال جراحی محدودی را در زمینه جراحی مغزواعصاب در بخش جراحی عمومی انجام می دادند . دکتر اسپلینی ، دکتر خداداد ، دکتر نوری زاده و دکتر شفیعی از سایر جراحان اعصابی بودند که مدتی در این دانشگاه مشغول بکار بوده اند . پس از آن ، چند تن از فارغ التحصیلان علاقمند این دانشگاه ، بعد از اتمام دوره پزشکی عمومی ، یک دوره 6 الی12 ماهه را تحت نظر آقای دکتر عباسیون دردانشگاه شیراز سپری کردند که از آنها می توان به دکتر بیژن اعرابی ، دکتر جعفرجعفر ، دکتر رحیمی فر ، دکتر فضل و دکترملکی اشاره کرد .
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و پایان دوره انقلاب فرهنگی ، برنامه آموزش دستیار بخش جراحی مغز و اعصاب دانشکده پزشکی شیراز مورد تأیید وزارت بهداری قرار گرفت و آقایان دکتر علی بای ، دکتر ابراهیمی ، دکتربنانی و دکترطیبی به عنوان اولین دستیاران جراحی اعصاب تحت نظردکتراعرابی مشغول به فعالیت شدند. فعالیت بخش به علت سفردکتر اعرابی به مدت یکسال متوقف شد و مجدداً در سال 1362 راه اندازی شد که نخستین دستیاران بخش ، آقایان : دکتر ابراهیمی ، دکترایرجی و دکتر تقی پور بودند.

  

dr.eerabi..jpg

در زمان دفاع مقدس گروه جراحی مغز و اعصاب دانشگاه شیراز یکی از مراکز بسیار فعال در خدمت رسانی به مجروحان دفاع مقدس بود که این خدمات کماکان به جانبازان و ایثارگران جنگ تحمیلی ادامه دارد. همچنین پژوهشهای بسیار معتبری در این زمینه صورت گرفت که نتایج آن در مجلات برجسته و تراز اول این رشته به چاپ رسیده و هم اکنون در کتب مرجع در مبحث آسیبهای نافذ مغزی به کرات مورد ارجاع قرار می گیرد.از زمان راه اندازی برنامه تربیت دستیار تاکنون بالغ بر 60 جراح مغز و اعصاب از این بخش فارغ التحصیل شده اند که در سراسرکشور به فعالیت اشتغال دارند. اولین فارغ التحصیل بخش ، آقای دکتر ابراهیمی بودند که هم اکنون در رشت مشغول بکار هستند. در حال حاضر اعمال جراحی مغزواعصاب در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سه مرکز بیمارستان نمازی و بیمارستان شهید چمران و بیمارستان شهید رجائی صورت می پذیرد که شامل 54 تخت آی سی یو ، 70 تخت در بخش جراحی اعصاب بزرگسالان ، 5 تخت جراحی اعصاب کودکان و 40 تخت اتفاقات جراحی اعصاب می باشند . اعمال جراحی مغزواعصاب نیز شامل سه اتاق عمل Elective ( شامل سرویسهای واسکولار ، اطفال ، تومور،  ستون فقرات و فانکشنال و دو اتاق عمل اورژانس (تروما و متفرقه) در هر روز می باشد.
 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-12-6 15:32        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ