دکتر عبدالکریم رحمانیان

متخصص جراحی مغز و اعصاب

مدیر گروه جراحی مغز و اعصاب

 


پیام مدیر گروه :

 جراحی مغز و اعصاب از رشته های تخصصی در حال پیشرفت و در عین حال بسیار جذاب پزشکی است که همواره مورد توجه اکثریت دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته بوده و نقشی بسزا در بهبود بیماران و سلامت جامعه در شرایط مختلف و بحران های جدی داشته است. از سالهای اولیه قرن بیستم که جراحی اعصاب مدرن به دستان توانمند پروفسور هاروی کوشینگ با حداقل امکانات پایه گذاری شد و در سالهای آتی توسط بزرگان معاصری همچون پروفسور قاضی یاشارگیل به تکامل رسید، این رشته همواره در حال پیشرفت بوده است. انجام پیچیده ترین جراحی های میکروسکوپیک، استفاده از اندوسکوپی و سایر تکنولوژیها در انجام اعمال حداقل تهاجمی، درمان بیماریهای اعصاب و روان و اختلالات حرکتی به کمک کارگذاری الکترود از جمله بزرگترین پیشرفتهای این علم در سالهای اخیر بوده است. بی شک تلفیق تخصص جراحی اعصاب با علوم پایه و بهره گیری از آخرین مطالعات علوم اعصاب (نوروساینس) از علل مهم چنین پیشبردهایی در علم جراحی مغز و اعصاب می باشد. 

گروه جراحی اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر پایه 50 سال فعالیت جراحان اعصاب در بیمارستان های آموزشی شیراز تشکیل شده است . از سال 1337 جراحان اعصاب خارجی و ایرانی در این زمینه مشغول به کار بوده اند و نقطه عطف این فعالیتها بازگشت آقای دکتر بیژن اعرابی در سال 1358 پس از اتمام دوره تخصصی جراحی اعصاب خود ، از دانشگاه جان هاپکینز آمریکا بود . با حضور ایشان در بخش جراحی اعصاب بیمارستان نمازی و همراهی مرحوم آقای دکتر نوروز زاده برنامه تربیت دستیار در این دانشگاه شروع شد. شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و حجم عظیم مجروحان جنگی باعث رشد و ارتقاء این بخش و اساتید و دستیاران آن شد . نتیجه فعالیتهای شبانه روزی و بی وقفه این گروه در 8 سال جنگ نه تنها خدمات درمانی و بهره آموزشی از این واقعه بود بلکه مقالات مستندی توسط اساتید این گروه در مجلات معتبر به چاپ رسید و کتابی هم در این زمینه توسط انجمن جراحان اعصاب آمریکا به قلم آقای دکتر بیژن اعرابی منتشر شده است.

پس از نزدیک به 30 سال تربیت دستیار، از زمستان سال 1385 بخش جراحی مغزواعصاب که زیر گروه ، گروه جراحی عمومی بود مستقل شده و گروه جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات تشکیل گردید . اساتید این گروه 10 نفر می باشند که به طور فوق تخصصی در زمینه های تومورهای مغزی ، ضایعات عروقی مغز ، جراحی ستون فقرات ، ترومای مغز، جراحی اعصاب اطفال، نورواندوسکوپی و نوروسرجری فانشکنال و استریوتاکتیک فعالیت دارند. فعالیتهای آموزشی و درمانی در سه بیمارستان نمازی، شهید چمران و رجایی صورت می پذیرد. تاکنون و پس از 30 سال تربیت دستیار، نزدیک به 50 نفر جراح اعصاب از این بخش فارغ التحصیل شده اند و در حال حاضر 19 دستیار در این گروه مشغول به تحصیل می باشند.

روند فعلی فعالیتهای درمانی و آموزشی در این گروه پرهیز از دید صرف به جراحی و تاکید بر آموزش و کاربرد همزمان علوم پایه شامل نوروآناتومی، نوروفیزیولوژی و نوروفارماکولوژی می باشد. فعالیت همزمان و هم راستای مرکز تحقیقات علوم اعصاب با گروه نوروسرجری و سایر گرو های بالینی و پایه دانشگاه نیز در این روند بسیار تاثیرگذار است و تلاش می شود فعالیت آموزشی و پژوهشی و در آینده درمانی در زمینه دانشهایی همچون سلولهای بنیادی، رژنراسیون بافت عصبی، مهندسی بافت، نانوتکنولوژی و سایر علوم نوین هدایت شود.

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1396-9-12 11:45        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ