اسامی اعضاء هیات علمی بخش ریه
دکتر محمد علی قیومی
متخصص داخلی
فوق تخصص ریه
استادیار
دکتر علی فرید عماد
متخصص داخلی
فوق تخصص ریه
استاد
دکتر سمراد محرابی
متخصص داخلی
فوق تخصص ریه
استادیار
دکتر معصوم معصوم پور
متخصص داخلی
فوق تخصص ریه
دانشیار
دکتر محمد جواد فلاحی
متخصص داخلی
فوق تخصص ریه
استادیار
 
رئیس بخش ریه: آقای دکتر محمد علی قیومیمعرفی گروه
بخش ریه زیرمجموعه گروه داخلی دانشکده پزشکی و متشکل از 5 نفر عضو هیئت علمی و دو نفر دستیار فوق تخصصی و 3 نفر پرسنل شاغل در آزمایشگاه ریه و بخش برونکوسکوپی می باشد، که در بیمارستان شهید فقیهی مستقر است. از دو بخش عمده ICU (مراقبتهای ویژه) 10 تخته به همراه 4 تخت Post ICU و یک بخش ریه شامل 8 تخت مردان و 9 تخت زنان تشکیل شده است. در واحد برونکوسکوپی این مرکز متجاوز از 500 برونکوسکوپی در سال به همراه بیوپسی بسته پرده جنب و تستهای عملکرد ریوی انجام می پذیرد.
از سال 1373 پذیرش و آموزش دستیار فوق تخصصی در این بخش به صورت مستقل انجام می شود.کنفرانس مشترک با گروه رادیولوژی و جراحی به صورت مداوم هر هفته با حضور تمامی اعضای هیئت علمی بخش ریه و ژورنال کلاب هفتگی در این بخش برگزار می شود.
علاوه بر مشارکت فعال در آموزش دستیاران گروه داخلی؛ دستیاران سایر بخشها از جمله زنان، پزشکی اجتماعی و دندانپزشکی بر حسب مورد تحت آموزش قرار می گیرند. اساتید گروه ریه در دوره های آموزشی فیزیوپاتولوژی، مقدمات عملی، تئوری- بالینی و آموزش بالینی به کارآموزان، کارورزان، دستیاران داخلی و دستیاران فوق تخصصی ریه به صورت فعال مشارکت دارند.
مشاوره های ریه در کلیه بخشهای بیمارستانی در بیمارستانهای نمازی و شهید فقیهی توسط دستیاران فوق تخصصی و با نظارت اساتید گروه ریه به صورت منظم انجام می پذیرد.
درمانگاه آموزشی صبح جهت دانشجویان کلیه رده های آموزشی در درمانگاه داخلی بیمارستان شهید فقیهی برقرار می باشد، و امکان حضور دانشجویان در درمانگاه آموزشی مطهری با حضور اساتید گروه ریه فراهم است.
 
فضای فیزیکی
1- بخش ریه: شامل الف- اتاق برونکوسکوپی شامل 5 برونکوسکوپ مجهز به ویدئوبرونکوسکوپی ب- اتاق تستهای عملکرد ریه واجد دو دستگاه اسپیرومتری و یک دستگاه body plethysmography می باشد. ج- فضای محدودی جهت تحت نظر گرفتن موقت بیماران بعد از انجام procedure د- اتاق اساتید ریه شامل دو اتاق مجهز به سه دستگاه کامپیوتر متصل به اینترنت و پرینتر و امکانات آموزشی در حد نیاز
2- بخش مراقبتهای ویژه (ICU) داخلی: واقع در طبقه سوم ساختمان شماره 3 بیمارستان شهید فقیهی شامل 10 تخت مجزا مجهز به ونتیلاتور و مونیتورینگ قلبی و ریوی می باشد. که به صورت مستقل توسط اساتید بخش ریه اداره می شود و دستیاران فوق تخصصی ریه و دستیاران داخلی به صورت منظم در طول سال بیماران را تحت مراقبت قرار می دهند. در ضمن یک پزشک عمومی به صورت مقیم در آن بخش وجود دارد.
3- بخش بستری ریه: در طبقه دوم ساختمان شماره 1 بیمارستان شهید فقیهی واقع شده است و شامل دو بخش مردان و زنان می باشد. بخش مردان شامل یک اتاق 7 تخته و یک اتاق ایزوله و بخش زنان شامل 2 اتاق 4 تخته و یک اتاق ایزوله می باشد، که بیماران در طول سال به صورت منظم توشط اساتید بخش ریه و دستیاران فوق تخصصی و دستیاران داخلی در آن تحت مراقبت قرار دارند.
 
تاریخچه بخش
از حدود سال 1356 بخش ریه در ساختمان شماره 1 بیمارستان شهید فقیهی توسط آقای دکتر جلال یگانه دوست راه اندازی شده است. از آن تاریخ تعداد اعضای هیئت علمی بخش به 5 نفر افزایش یافته است و با گسترش امکانات و جذب اعضای هیئت علمی، بخش واجد دستیار فوق تخصصی نیز شده است.

اساتید گروه
از ابتدا تاکنون آقایان دکتر جلال یگانه دوست، دکتر ابراهیم مجتهدی ، دکتر کرامت اله حسینی، دکتر علی عماد، دکتر سید محمد علی قیومی، دکتر سمراد محرابی، دکتر سید معصوم معصوم پور و دکتر محمد جواد فلاحی در این بخش فعالیت داشته اند. آقایان دکتر جلال یگانه دوست، دکتر ابراهیم مجتهدی ، دکتر کرامت اله حسینی به افتخار بازنشستگی نائل گردیده اند.
 
فارغ التحصیلان
تاکنون 9 نفر فوق تخصص ریه از این بخش فارغ التحصیل شده اند که 5 نفر در آزمون بورد فوق تخصصی ریه حائز رتبه برتر گردیده اند. در حال حاضر نیز 2 نفر دستیار فوق تخصصی در بخش در حال گذراندن دوره آموزشی می باشند.
 
فعالیتهای پژوهشی
تاکنون 6 کتاب و بیش از 52 مقاله خارجی و 5 مقاله داخلی توسط اعضای هیئت علمی گروه منتشر شده است. در ضمن اساتید گروه در کنگره های متعدد داخلی و خارجی به عنوان سخنران، ارائه دهنده پوستر و شرکت کننده حضور داشته اند.
 
هدف:
هدف برنامه فوق تخصصی بیماریهای ریه دانشگاه علوم پزشکی شیراز تربیت دستیار در یک دوره دو ساله در زمینه بیماریهای ریوی و مراقبتهای ویژه می باشد بطوریکه افراد فارغ التحصیل این رشته از نظر مهارت، علم و انجام اعمال در این رشته صاحب نظر باشند.
 
مسئول برنامه:
مسئول این واحد دکتر سید محمد علی قیومی می باشد
 
برنامه کلی
طول این دوره 24 ماهه می باشد که شامل یک ماه مرخصی می باشد که 8 ماه در بخش مراقبتهای ویژه و حداقل 8 ماه در بخش ریه مشاوره بیماریهای ریوی در مرکز سل، و یک ماه بیماریهای خواب و یک ماه پاتولوژی در دو بیمارستان دستیار در طی این مدت مسئولیت دارد.
1-     بیمارستان شهید فقیهی که بخش مراقبتهای ویژه و بخش ریه در آن قرار دارد.
2-     بیمارستان نمازی که مسئول پاسخگویی به مشاوره ها تحت سرپرستی اساتید گروه ریه می باشد.
دستیار آموزش مناسب در کلیه بیماریهای ریوی شامل کارهای تشخیصی، درمان اسپیرومتری برونکوسکوپی خواهد دید. دستیار در طی این مدت بیماریهای خواب را هم آموزش خواهد دید. دستیار به مدت یک ماه در هماهنگی با مرکز بیماری سل دانشگاه، آموزش در زمینه چگونگی تشخیص، پیگیری و درمان بیماری سل خواهد دید.
دستیار موظف است حداقل یک پایان نامه تحت سرپرستی اساتید گروه را به انجام رساند نامبرده موظف است در 6 ماه اول از عنوان پایان نامه دفاع کرده و قبل از امتحان پایان دوره از آن دفاع کرده باشد. بدیهی است در صورت موافقت استاد راهنما
می تواند حداکثر بایک سال بعد از فارغ التحصیلی آن را به تاخیر بیندازد.
دستیار موظف است در پایان دوره یک Guideline در یکی از مباحث ریه زیر نظر و سرپرستی یکی از اساتید گروه ریه را به انجام برساند.
 
تعاریف
دستیار به کسی اطلاق می شود که در امتحان ورودی رشته فوق تخصصی که بصورت متمرکز انجام می شود قبول و از طرف وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به این دانشگاه معرفی شود.
اساتید: افراد هیات علمی که صلاحیت علمی اخلاقی ایشان توسط دانشگاه تائید شده باشد.
  
وظایف دستیار:
دستیار موظف به راند بحث نظر استاد مربوطه در بخش های مراقبت ویژه ، ریه – خواب می باشد و ودر این پروسه موظف به شناسایی و حل مشکلات درمان کلیه بیماران می باشد. در طی این دوره دستیار حق هیچگونه کار پزشکی خارج از محیط های تعریف شده را ندارد.
دستیار موظف است حداقل یک روز در هفته تحت سرپرستی اساتید مربوطه حداقل 10 بیمار ریوی را بصورت سرپایی ویزیت و درمان نماید.
میزان و مقدار مشارکت اساتید در کارهای تشخیصی و درمان بسته به مهارت و سال دستیار متفاوت خواهد بود. ولی کلیه اعمال برونکوسکوپی و بیوپسی پرده جنب صرف نظر از سال دستیار بایستی زیرنظر مستقیم استاد انجام شود.
دستیار موظف است تست های ریوی انجام شده واحد ریه را تفسیر نماید. دستیار موظف است از کلیه بیماران سرپایی، بستری و مشاوره ای هیستوری اخذ نموده معاینه نمیاد و کلیه تست ها را تفسیر نماید و در صورت لزوم دستورات دارویی را بنویسید (بجز داروهای فوق تخصصی سایر رشته ها)
دستیار موظف است کلیه بیماران مشاوره ای با اساتید مشاوره در میان گذارد.
 
امکانات رفاهی:
دستیار می تواند از کلیه امکانات رفاهی از جمله کتابخانه، سرویس الکترونیکی و در صورت امکان خوابگاه دستیاری استفاده نماید.
امکانات بخش ریه:
بخش ریه عمدتا در بیمارستان شهید فقیهی واقع در خیابان زند می باشد شامل:
1- اتاق برونکوسکوپی و بیوپسی پلور
2- اتاق اسپیرومتری، PPFO, DLCO
3- بخش ریه شامل 8 تخت مردان و 7 تخت زن می باشد که در طبقه دوم بیمارستان واقع شده است.
4- بخش مراقبت ویژه
10 تخت فعال و 4 تخت ICUPOH می باشد.
 
پرسنل:
شامل 3 نفر کارشناس می باشد.
 
برنامه سال اول دستیار فوق تخصصی بخش ریه دانشگاه علوم پزشکی شیراز
برنامه
مدت
محل
مراقبت های ویژه
4 ماه
بخش مراقبت ویژه بیمارستان شهید فقیهی
بخش ریه
4 ماه
بخش ریه بیمارستان شهید فقیهی
مشاوره
5/27 ماه
بیمارستان شهید فقیهی
مرخصی
15 روز
 
 
 
برنامه سال دوم دستیار فوق تخصصی
برنامه
مدت
محل
مراقبت های ویژه
4 ماه
بخش مراقبت ویژه بیمارستان شهید فقیهی
بخش ریه
4 ماه
بخش ریه بیمارستان شهید فقیهی
بیماریهای خواب
1 ماه
دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا.. تهران و یا نمازی در صورت راه افتادن
بیماری سل
1 ماه
مرکز بیماریهای سل دانشگاه علوم پزشکی شیراز
پاتولوژی
1 ماه
بخش پاتولوژی بیمارستان شهید فقیهی و نمازی
مشاوره
15 روز
بیمارستان شهید فقیهی و نمازی
مرخصی
15 روز
 
 
دستیار موظف است کلیه فعالیتهای عملی خود را در یک Log book گرد آوری نموده و هر ماه به امضای استاد مربوطه برساند.
تاریخ
سن و جنس بیمار
هیستوری
کارهای انجام شده
عوارض
استاد مربوطه
مشخصه
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ارزیابی
دستیار بصورت منظم ماهیانه از نظر حضور به موقع، سرعت انجام وظیف، دقت و کارآیی مورد ارزیابی قرار می گیرد.
در 6 ماه اول دوره موظف است از عنوان پایان نامه خود دفاع نماید. در پایان دوره و معمولا درشهریور ماه موظف به شرکت در امتحان پایان دوره که بصورت متمرکز در تهران برگزا می شود شرکت نماید. ارزیابی شامل، ارزیابی کتبی 100 سئوال می باشد که حداقل نمره قبولی 70 بر مبنای 100 می باشد و رد صورت قبلی می تواند در امتحان OSCE که در یکی از مرکز دانشگاهی تهران برگزار می گردد شرکت نماید.
شرط قبولی در امتحان کسب حداقل نمره 70 از 100 در هر دو ارزیابی کتبی و OSCE و با معدل حداقل 14 که با احتساب ضریب 2 به امتحان کتبی و 1 به امتحان شفاهی می باشد. به پایان نامه و مقاله منتج از آن نمره تشویقی تعلق گرفته که به امتحان OSCE اضافه می گردد. اساتیدگروه هم نیز بصورت مداوم توسط مرکز EDO بصورت منظم توسط دستیار مورد ارزیابی قرار می گیرند.
 
مشاوره
دستیار موظف به پاسخگویی به کلیه مشاور ه ها از بخش های مختلف اعم از داخلی ، جراحی و سایر بخش های مراقبت ویژه زیر نظر استاد مسئول مشاوره آن ماه می باشد. جهت تسریع در انجام آن نامبرده موظف است هر روز صبح به اتاق مشاوره در بیمارستان شهید فقیهی و نمازی مراجعه نموده و در صورت لزوم از طریق تلفن آگاهی درخواست مشاوره پیدا نماید و توصیه می شوددر همان روز به مشاوره پاسخ دهد.
 
برنکوسکوپی
محل انجام اتاق برونکوسکوپی بیمارستان شهید فقیهی با تعداد 4 عدد برونکوسکوپ در اندازه های مختلف است. زمان انجام آن از 10-8 صبح رزوهای یکشنبه و سه شنبه با حضور مستقیم اساتید می باشد. در موارد اورژانس و یا احیانا مشکلات بیمار و یا تعطیلی در روزهای فوق در بقیه رزهای هفته بجز پنجشنبه و جمعه قابل انجام می باشد.
در موارد اورژانس در هر زمان و مکان قابل انجام خواهد بود. دستیار موظف است برگه مشاهدات و شایع برونکوسکوپی را تکمیل نماید.
 
بخش مراقبت ویژه:
بخش مراقبت ویژه در بیمارستان شهید فقیهی از 10 بخش فعال در دو قسمت جدا ولی نزدیک بهم در طبقه سوم ساختمان شماره 3 بیمارستان شهید فقیهی می باشد.
بخش ICU به صورت بسته عمل می کند یعنی بیمار از اول جهت مراقبت ویژه در نظر گرفته می شود و تا پایان بایستی در بخش ICU POH مرخص شود. بدیهی است بیمارانی که از سایر بخش ها جهت بستری توصیه می شوند بایستی بررسی و بر اساس اولویت به بخش منتقل شوند.
راند ICU از ساعت 12-10 با حضور استاد ، دستیار فوق تخصصی، دستیار بیماریهای داخلی قلب و سایر گروهها که دوره خود را می گذرانند برگزار می شود. در طول این مدت علاوه بر راند دستیار فوق تخصصی موظف به ارائه کنفرانس در موضوعات مربوطه و شرکت در کنفرانس سایر دستیاران بعلاوه آموزش رده های پایین پزشکی و پیراپزشکی می باشد.
دستیار موظف است در جریان پذیرش و بستری کلیه بیماران در بخش ICU باشد. دستیار موظف به پیگیری مشاوره بیماران بخش از سایر گروهها شامل تراکوستومی، اندوسکوپی و ... می باشد. دستیار موظف است جهت کلیه بیماران هیستوری و معاینه بعمل آورد و در برگه مخصوص ثبت نماید و کلیه دستورات دارویی دستیاران و پزشک ICU را بررسی نماید.
 
بخش ریه:
بخش از دو قسمت مردان و زنان و به ترتیب 7 و 8 تخت در بیمارستان شهید فقیهی واقع شده است. دستیار در طول مدت 8 ماه راند در بخش ریه موظف به تکمیل نمودن برگه هیستوری و معاینه در بخش و راند به همراه استاد مربوطه می باشد.
زمان راند 12-10 هر روز صبح هفته بجز جمعه و تعطیل می باشد. در روزهای جمعه و تعطیل دستیار موظف است ؟؟؟ هماهنگی با استاد و دانشجویان و دستیاران بخش داخلی بیماران را ویزیت نماید. در بخش علاوه بر آموزش رده های ختلف پزشکی با ارائه کنفرانس در موضوعات مربوطه در کلیه کنفرانس های گروه شرکت نماید.
 
اهدف كلي آموزش:
آشنايي دستياران با:
1-     سرفه، خلط،‌ همابتزي و تنگي نفس
2-     بيماري آسم
3-     بيماري مزمن انسدادي ريوي
4-     بيماري بافت همبند
5-     سرطان هاي ريه
6-      بيماري هاي پلور
7-     آمبولي ريوي
8-     پنوموني
9-     بيماري سل
10-آبسه ريوي
11-برونكتازي
12-آلرژي
13-تست ريوي و گازهاي خون
14-راديوگرافي، سي تي اسكن و اسكن هسته اي ريه
15-نارسايي تنفسي
16- تهويه مكانيكي
17-بيماري هاي خواب
18-انجام برونكوسكوپي
19-كشيدن مايع و بيوپسي پرده پلور
20-پاتولوژي ريه
21-مشكلات ريوي ساير بيماري ها
22-بررسي ريوي بيماران قبل از عمل جراحي
 
اخلاق حرفه ای
هر فردی که در بخش ICU موظف به انجام خدمت می باشد بایستی اخلاق حرفه ای را رعایت نماید. کلیه دستیاران و پزشک ICU بایستی زمان راند اساتید حضور داشته باشند.
 
منابع
1.Fishman text book of respiratory medicine
2.Murray text book of respiratory medicine
3.American review of respiratory and critical care medicine
4.Chest
فارغ التحصیلی:
پایان دوره:
بعد از گذشت حداقل 24 ماه از شروع دوره و گواهی رئیس واحد ریه ، مدیر گروه داخلی دوره دو ساله دستیار پایان می پذیرد. بدیهی است دستیار نمی تواند با ذخیره مرخصی کمتر از مدت فوق دوره خود را به پایان رساند.
 
 
فارغ التحصیلی:
علاوه بر پایان دوره، دستیار بایستی در آزمون پایان دوره که در تهران برگزار می شود موفق شود از پایان نامه دفاع نماید و یک Guideline که به تائید یکی از اساتید واحد ریه رسیده باشد ارائه نماید.
 
پایان نامه:
دستیار موظف است حداکثر 6 ماه بعد از شروع دوره یک پایان نامه به استاد راهنمایی یکی از اساتید گروه اخذ نموده و به واحد فوق تخصصی دانشکده پزشکی ارائه نماید. در واحد فوق تخصصی بعد از داوری توسط 4 دارو و نهایی شدن طرح، در شورای فوق تخصصی مطرح و بعد از تصویب دستیار می تواند کار خود را شروع نماید. بعد از اتمام بایستی به واحد فوق تخصصی دانشکده اعلام و طی مراحل قانونی از آن دفاع نماید.
 
 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-8-1 12:21        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ