اسامی اعضاء هیات علمی بخش خون و آنکولوژی
نام و نام خانوادگی
رتبه علمی
رشته تحصیلی
سمت
دکتر مانی رمزی
استاد
فوق تخصص هماتولوژی- آنکولوژی
رئیس گروه
دکتر مریم ذاکری نیا
دانشیار
فوق تخصص هماتولوژی- آنکولوژی
 
دکتر حبیب نورانی خجسته
دانشیار
فوق تخصص هماتولوژی- آنکولوژی
 
دکتر مهدی دهقانی
استادیار
فوق تخصص هماتولوژی- آنکولوژی
معاون آموزشی گروه
دکتر رضا وجدانی
استادیار
فوق تخصص هماتولوژی- آنکولوژی
 

 
تاریخچه گروه هماتولوژی مدیکال و آنکولوژی و پیوند سلولهای بنیادی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 
 
معرفی گروه:
فعالیتهای بخش آموزشی هماتولوژی آنکولوژی با حضور و سرپرستی جناب آقای دکتر منصور حق شناس که از اساتید با سابقه و با تجربه هماتولوژی و فارغ التحصیل فوق تخصی هماتولوژی آنکولوژی از کشور آمریکا هستند از سال 1368 پایه گذاری شد.
البته قبل از آن تاریخ نیز اساتید هماتولوژیست و آنکولوژیست در گروه داخلی مشغول به فعالیت های آموزشی و درمانی مشغول بودند. سپس در سال 69 این بخش فعالیت آموزشی در سطح فوق تخصصی آغاز نمود. از آن سال جناب آقای دکتر حق شناس به عنوان مدیر گروه هماتولوژی فعالیت داشتند. از جمله فعالیت های مهم و برجسته در این دوره با مدون شدن برنامه آموزشی فوق تخصصی خون و آنکولوژی در وزارت بهداشت و پذیرفتن دستیار فوق تخصصی از سال 1370 از طریق انجام امتحانات متمرکز پذیرش دستیاری از داوطلبان در وزرات بهداشت بود که در طی ایندوره دکتر حبیب ا... نورانی خجسته ، دکتر مسعود وکیلی و دکتر مانی رمزی در سه سال اول فعالیت از این مرکز فارغ التحصیل شدند.
در خرداد ماه سال 72 بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان نمازی شیراز زیر نظر گروه هماتولوژی-آنکولوژی و با حضور آقای دکتر حق شناس، دکترمریم ذاکری نیا، دکتر حبیب نورانی خجسته ، دکتر مانی رمزی شروع بکار نمود با اضافه شدن این بخش به بخش هماتولوژی- آنکولوژی C3 که تنها بخش مستقل بیماران هماتولوژی-آنکولوژی در جنوب ایران بود، فعالیت گروه هماتولوژی و آنکولوژی افزایش یافت.
در سال 1381 بعد از گذراندن دوره پیوند اتولوگ و پیوند سلولهای بنیادی توسط دکتر رمزی در کشور سوئیس و آمریکا فعالیت های بخش پیوند افزایش چشمگیری پیدا نمود و بویژه درمان سرطانهای خون و لنفوم مورد توجه قرار گرفت و علاوه بر متد معمول پیوند مغز استخوان در بیماران تالاسمی و اختلالات هماتولوژیک دیگر که از سال 72 آغاز شده بود پیوند سلولهای بنیادی خون محیطی که متد جدید این کار بود بتدریج راه اندازی و پیوند آلوژن و اتولوگ سلولهای بنیادی خون محیطی آغاز شد. از سال 81 که جناب آقای دکتر حق شناس به افتخار بازنشستگی نائل گردیدند مسئولیت گروه آموزشی هماتولوژی- مدیکال و آنکولوژی و پیوند سلولهای بنیادی به عهده دکتر مانی رمزی قرار داده شد.
در طی سالهای 81 تا 90 تلاش برای توسعه و راه اندازی فعالیت های جدید آغاز شد که از مهمترین فعالیت های آن می توان به موارد ذیل اشاره نمود.
1- راه اندازی بخش هماتولوژی آنکولوژی (2) و افزایش تخت های بستری گروه به میزان دو برابر و درنتیجه افزایش تخت پوشش گرفتن بیماران مدیکال آنکولوژی علاوه بر بیماران هماتولوژی
2-     راه اندازی درمانگاههای مدیکال آنکولوژی در درمانگاه مطهری
3-     راه اندازی مرکز شیمی درمانی مستقل در درمانگاه مطهری
4- راه اندازی درمانگاه صبح مستمر آموزشی جهت آموزش دستیاران فوق تخصصی، دستیاران داخلی و دانشجویان
5- مصوب نمودن قطعی مرکز تحقیقات هماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی بنحوی که بعد از تصویب نهایی مرکز به عنوان مرکز تحقیقاتی مستقل بکار خود ادامه دهد. (لازم به ذکر است که این مرکز حدود 20 سال توسط جناب آقای دکتر حق شناس به عنوان واحد تحقیقاتی بخش هماتولوژی- آنکولوژی پایه گذاری شده بود.)
6-     شروع پیوند اتولوگ و پیوند سلولهای بنیادی خون محیطی آلوژن و اتولوگ افزایش آمار پیوند بیماران تا سال 87 به حدود 75 بیمار در سال
7- ادامه فعالیت آموزش دستیاری فوق تخصصی و تصویب قطعی مرکز به عنوان مرکز آموزش دستیار فوق تخصصی بنحوی که از سال 81 هر ساله دستیاران فوق تخصصی در گروه پذیرفته و بتدریج فارغ التحصیل شده در مراکز مختلف دانشگاهی کشور مشغول بکار گردیده اند.
8-     راه اندازی بخش های هماتولوژی و آنکولوژی بیمارستان امیر با ظرفیت 30 تخت
 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-8-17 12:47        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ