تاریخچه گروه:

 بخش پوست دانشگاه علوم پزشکی شیراز  درسال 1353 تاسیس و هم اکنون دارای6  عضو هئیت علمی و 24 دستیار ، و یک عضو درمانی همراه با تعداد 23 تخت آموزشی و درمانگاه آن که شامل 3 اطاق کنفرانس ، اطاق اساتید ، اطاق بیوپسی و عمل جراحی کوچک و سرپایی ، بخش لیزر ، کرایوتراپی ، بخش نور درمانی ، اطاق پاتولوژی ، کتابخانه ، اطاق دستیاران  اطاق فتو فایندر و تریکوسکوپی ، اطاق کامپیوتر همراه کلیه وسایل مربوطه در بیمارستان سعدی (شهید فقیهی) مستقر می باشد ، به علاوه تستهای تشخیصی و درمانی از جمله پچ تست ، انواع لیزرهای الکساندریت ، دیوید ، CO2, Qswitch ,IPL,RF ،بیوپسی ، گرافت و انواع فلاپهای پوستی ،جراحی های ناخن ، ایمونوتراپی ،درماپن ،تزریق بوتاکس، فیلرو انواع ژل ، تزریق چربی ، ساب سیژن ، بلفار وپلاستی ، پیلنیگ ، کاشت مو و مزوتراپی می باشد . که دارای گذشته ای بیش از یک چهارم قرن است .
بعد از توافق بین دانشگاه لندن و شیراز اولین دستیار این رشته دکتر منوچهر سدیفی جهت گرفتن دیپلم درماتولوژی و گذراندن دوره های مربوطه به آن دانشگاه اعزام گردید . در بازگشت ابتدا در بیمارستان نمازی با داشتن یک اطاق و دو تخت آموزشی فعالیت بخش شروع و سپس در بیمارستان حافظ ادامه یافت و انگاه با حضور چندین نفر از اساتید دانشگاه لندن و لیورپول و پذیرش دستیاران علاقمند به رشته پوست مثل دکتر بهزاد پرهیزگار، دکتر محزون و دکتر نیک پور عملا گشترش یافت .
دکتر سدیفی به عنوان مسئول و سرپرست   بخش کا را به عهده گرفته و به تدریج با کمک مسئولین وقت با خرید وسایل مورد احتیاج به گسترش بخش پرداخت و با افزایش علاقمندی دستیاران بتدریج در طی سالیان متمادی در حدود 130نفر متخصص از این بخش فارالتحصیل شدند که در ایجاد بخش های پوست دانشگاه بندرعباس ، بوشهر ، کرمان ،یاسوج ،فسا ، جهرم ،ساری،گرگان، اهواز ، اصفهان ، همدان ،قزوین و زاهدان مساعدت نموده اند .
از بین افراد فارغ التحصیل تعدادی در بخش پوست شیراز به انجام وظیفه پرداختند از جمله آقای دکتر نامیان ، آقای دکتر سلمانپور،خانم دکتر عماد، آقای دکتر بصیرت مند ، خانم دکتر جوبه ، خانم دکتر دستغیب، آقای دکتر هنجنی ،خانم دکتر جوکار، خانم دکتر ناصری و آقای دکتر نمازی ،آقای دکتر آقایی البته همیشه سعی شد از بین افراد متقاضی در گسترش کار بخش پوست از افراد ذیصلاح استفاده شود .
بتدریج تدریس بیماریهای پوست در برنامه بخش دانشکده پزشکی وارد و دانشجویان پزشکی ، اکسترنها (بصورت واحد اجباری) و اینترن ها( به صورت واحد انتخابی ) بطور مرتب هر ماه نزدیک به 20-10 نفر در بخش به یادگیری رشته پوست می پردازند .
همچنین دستیاران اطفال و پزشکی اجتماعی و جراحی فک وصورت در دوره های یک ماهه چرخش پوست شرکت می کنند در طی این سالیان فعالیت های مختلفی چه در زمینه تحقیقات ، چاپ و ترجمه کتب ، بر پایی سمینار ، مقالات علمی متعدد و شرکت در کنفرانس ها ، صورت گرفته و همچنین در طی این سالیان مهمان های متعددی به بخش پوست دعوت شدند همین طور تعداد زیادی از دستیاران افتخار به دست أوردن رتبه های اول و دوم را بارها در سطح مملکت داشته اند .
تعداد بسیار زیادی پایان نامه های بسیار مفید در حیطه بیماریهای مختلف تهیه و قابل استفاده جهت همکاران بوده است .
متذکر میگردد تا سال 1375 بخش پوست زیر مجموعه ای از گروه داخلی محسوب می گردید که خوشبختانه با پیگیری آقای دکتر سلمانپور که از سال 1374 عهده دار ریاست بخش پوست بودند استقلال و گسترش این بخش به عنوان گروه پوست دانشگاه شیراز با موافقت وزیر وقت ممکن گردید .
پیدایش و گسترش انجمن متخصصین پوست شیراز نیز به دلیل فعالیت بخش پوست تسهیل گردید ودر حال حاضر جزو انجمن های فعال تخصصی کشور می باشد که بر کلیه فعالیت های همکاران نظارت واز طرف سازمان نظام پزشکی مسئولیت رسیدگی به امور مربوطه می باشد .هم اکنون با پایان یافتن دوران ریاست آقای دکتر سلمانپور و آقای دکتر هنجنی ، سرکار خانم دکتر جوکار ریاست گروه را عهده دار می باشند و امید است با یاری مسئولین گروه پوست بتواند با احداث مرکز تحقیقات پوست و راه اندازی فلو جراحی پوست همچنان در مسیر رشد و اعتلای بیشتر حرکت کند .
    
نام گروه: پوست
سال تاسیس :1353
نام اولین موسس : دکتر گریفیتس
مدیران گروه از بدو تاسیس تاکنون به ترتیب:
دکتر منوچهر سدیفی ، دکتر رحمت اله سلمانپور، دکتر فرهاد هنجنی، دکتر فریده جوکار
شخصیت های برجسته گروه که چهره مطرح کشوری و جهانی بوده اند :
دکتر منوچهر سدیفی- دکتر رحمت اله سلمانپور – دکتر فرهاد هنجنی- دکتر محمد رضا نمازی
فعالیتهای شاخص تائید شده گروه :
تربیت دستیاران رشته پوست ومو                تعداد کل فارغ التحصیلان : حدود 150 نفر
 کسب رتبه در امتحانات بورد تخصصی در سالهای78-80-81-82-93
استقلال گروه از زیر مجموعه داخلی : 1375
پیگیری جهت راه اندازی فلوشیپ جراحی پوست  (مصوب گروه راهبردی و برنامه ریزی رشته پوست)
اعضا هئیت علمی گروه بازنشسته
دکتر منوچهر سدیفی    دانشیار
دکتر علی محمد نامیان  استادیار
دکتر مریم عماد           دانشیار
دکتر رحمت اله سلمانپور استاد
اعضای سابق  هئیت علمی
دکتر سهیلا جوبه          استادیار  
دکتر مهسا ناصری       استاد یار
دکتر محمد رضا نمازی    استادیار
دکتر شاهین آقایی        استادیار
اعضای کنونی هئیت علمی
دکتر لادن دستغیب       دانشیار
دکتر فرهاد  هنجنی      دانشیار
دکتر فریده جوکار           دانشیار
دکتر مژده سپا س خواه   استادیار
دکتر مهدی قهارترس       استادیار
دکتر نسرین صاکی        استادیار 

 اعضای درمانی بخش پوست
دکتر مریم سادات ساداتی    

 
 
 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1394-8-21 12:40        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ