تاريخچه بيهوشي:‌

گروه بیهوشی کنونی دانشکده پزشکی شیراز در سال 1338 بعنوان بخش بیهوشی شروع به کار نمود در آن زمان دو بیمارستان دانشگاهی نمازی و سعدی با کمترین وسایل و تجهیزات مشغول به کار بودند. در بیمارستان نمازی آقایان استاد دکتر لطفی و استاد دکتر بدیعی که چند سال قبل از آمریکا فارغ التحصیل شده بودند فعالیت داشتند در بیمارستان سعدی در ابتدا مرحوم علاج که مسئول سالن تشریح دانشکده پزشکی بود فقط با اتر قطره بیهوشی می داد و از سال 1339 شروع به گرفتن دستیار تخصصی نمود. از آذرماه 1349 با حضور استاد دکتر محمد حسن اسمعیلی در بخش بیهوشی، نامبرده بعنوان دستیار بیهوشی در بیمارستان سعدی  بیهوشی می دادند و چون تنها بودند به مدت 2 سال به صورت شبانه روزی در آن بیمارستان کشیک می دادند.
به هر حال بتدریج تعداد بیمارستان ها و اتاق های عمل زیادتر می شد و با وجودیکه تعداد دستیاران متقاضی و همکاران متخصص نیز به تدریج زیاد می شدند ولی تعداد آنها کفاف گسترش بیمارستان ها را نمی داد بطوری که از سال 1350 مجبور شدند از پزشکان خارجی جهت گذراندن این دوره تخصصی استفاده نمایند. پس از انقلاب و با شروع جنگ تحمیلی که پزشکان به خصوص متخصصین بیهوشی سهم بزرگی در خط مقدم جنگ و پشت جبهه داشتند کمبود متخصصین بیهوشی چشمگیرتر بود لذا برای سه دوره از پرستاران فارغ التحصیل جهت کارشناسی پرستاری بیهوشی استفاده شد که خود کمک بزرگی در زمان جنگ تحمیلی به بیهوشی کرد. در پایان جنگ تحمیلی  نیز طی دو دوره در کنکور سراسری در رشته پزشکی هوشبری بیش از 700 نفر در کل کشور جذب این رشته شدند و تعداد 30 نفر آنها سهم گروه بیهوشی دانشکده پزشکی شیراز بودند و از سال 1375 به بعد متخصصین بیهوشی به اقصی نقاط کشور فرستاده شدند و بتدریج پزشکان بیهوشی خارجی جای خود را به پزشکان ایرانی دادند.
در حال حاضر گروه بیهوشی دانشکده پزشکی با 27 نفر عضو هیئت علمی در رشته های بیهوشی عمومی و فلوشیپ های بیهوشی قلب، بیهوشی پیوند ارگان های داخل شکمی، کنترل درد حاد و مزمن و مراقبتهای ویژه مشغول به فعالیت است و بیش از60 دستیار تخصصی در رده های مختلف مشغول آموزش هستند و در رشته های بیهوشی قلب، مراقبتهای ویژه و پیوند اعضاء هر ساله فلوشیپ جذب می نماید.
 
 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1392-8-15 11:16        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ