معرفی گروه

  گروه فیزیک پزشکی از سال 1362 به عنوان بخشی از گروه  فیزیولوژی در دانشکده پزشکی شیراز شروع به کار نمود از اساتید گروه در این زمینه می توان از آقای دکتر سید حسن عباسی فارغ التحصیل رشته مهندسی پزشکی از آمریکا نام برد.

  در سال 1375 آقای مهندس محمد مهدی موحدی همکاری خود را با گروه شروع نمودند، نامبرده فارغ التحصیل رشته مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک از کشور انگلستان بوده که از سال 1382 مسئولیت بخش فیزیک پزشکی را بر عهده گرفتند. 

   در همان زمان علیرغم محدود بودن اعضاء بخش فیزیک پزشکی، این بخش نسبت به ارائه خدمات آموزشی به نه دانشکده تابعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز خصوصاً پیراپزشکی اقدام می نمود. با توجه به اهداف در نظر گرفته شده در جهت ارتقاء بخش به گروه و توسعه رشته های تخصصی در زمینه مربوط اقدام به جذب فارغ التحصیلانی در زمینه های تخصصی مربوطه گردید و در همین خصوص آقای دکتر توکلی گلپایگانی دانشجوی رشته مهندسی پزشکی از دانشگاه صنعتی امیر کبیر تهران و آقای دکتر مهدی زاده دانشجوی رشته فیزیک پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان بورسیه گروه پذیرفته شدند. 

  در سال 1386 با ورود آقای دکتر توکلی گروه فیزیک پزشکی به مدیریت آقای مهندس موحدی با جدا شدن از گروه فیزیولوژی بطور مستقل شروع به فعالیت نمود در سال 1387 بطور رسمی حکم تاسیس و استقلال گروه توسط وزارت محترم بهداشت و دانشگاه ابلاغ گردید. در سال 1388 با ملحق شدن دیگر اساتید گروه و تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه های تخصصی و تحقیقاتی فیزیک پزشکی و مهندسی پزشکی پس از بازدید هیئت های محترم برد تخصصی فیزیک و مهندسی پزشکی این گروه موفق به اخذ مجوز راه اندازی مقطع تحصیلات تکمیلی در دو رشته فیزیک پزشکی و مهندسی پزشکی با گرایش بیو الکتریک گردید که این موفقیت در راه اندازی همزمان دو مقطع در یک گروه برای اولین بار در دانشگاه صورت پذیرفته بود. با حمایت مسئولین محترم دانشگاه و سعی و تلاش اعضاء هیئت علمی گروه مرکز تحقیقات فیزیک و مهندسی پزشکی در حال شکل گیری و طی مراحل اخذ مصوبه از دانشگاه و وزارت محترم بهداشت می باشد. در سال 1389 مدیریت گروه به آقای دکتر سید محمد جواد مرتضوی دارای دکترای فیزیک پزشکی و فلوشیپ رادیوبیولوژی با مرتبه علمی استادی تفویض گردید. 


 رسالت 

رسالت گروه فیزیك پزشكی آموزش، پژوهش و تربیت دانشجویان در راستای ارتقاء آگاهی و شناخت آنها در زمینه علوم پزشكی علی الخصوص تلفیق و كاربرد علوم پایه و مهندسی در پزشكی از جمله فیزیك پزشكی و مهندسی پزشكی می باشد. جهت انجام ماموریت فوق، اقدامات ذیل در گروه انجام می گیرد:

-آموزش و پرورش دانشجویان پزشكی در زمینه فیزیك پزشكی

- آموزش و تربیت مهندسین پزشكی

- آموزش و پرورش دانشجویان علوم پزشكی در زمینه كاربرد فیزیك و علوم مهندسی در علم پزشكی

- انجام پژوهشهای كاربردی و پایه ای در زمینه علوم فیزیك پزشكی و مهندسی پزشكی

- ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه های پژوهشی

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1396-7-24 9:56        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ