تاریخچه گروه :

با افتتاح آموزشگاه عالی پزشکی در آذرماه سال 1325 در شیراز تالار کالبد شکافی (تشریح) و آزمایشگاه بافت شناسی به عنوان اولین آزمایشگاه ها نیز راه اندازی گردید. با تبدیل این آموزشگاه به دانشکده پزشکی در 27 آذر ماه 1328 گروه علوم تشریحی نیز زیر نظر و با مدیریت مرحوم دکتر ابوالقاسم صحت شکل گرفت. از همان ابتدا کار تدریس درس بافت شناسی و آناتومی دانشجویان پزشکی و به تدریج سایر رشته ها بر عهده این گروه قرار گرفت.

تاریخ راه اندازی دروه فوق لیسانس علوم تشریحی به درستی مشخص نیست، اما آنچه مشخص است اینکه در سال 1349 گروه دارای دوره فوق لیسانس بوده است و تا سال 1358 حداقل دو نفر در این رشته فارغ التحصیل شده اند.

تا قبل از سال 1365 تعدادی اعضای هیات علمی در گروه مشغول به خدمت بوده اند که می توان به آقایان دکتر ابوالقاسم صحت، پروفسور ژوزف توماش، دکتر حسام رادمنش و دکتر عباس اعتمادی اشاره نمود. در این مدت افزون بر ارائه دروس نظری و عملی به دانشجویان تمام رشته ها، موزه آناتومی، اولین آزمایشگاه میکروسکوپ الکترونی در گروه راه اندازی و طرح های تحقیقاتی متعدد در گروه انجام گرفت که بعضی از آنها در مجلات علمی معتبر دنیا منتشر گردیده است.

از سال 1365 با به کارگیری اعضاء هیات علمی جدید روند رو به رشد گروه شروع گردید به گونه ای که در حال حاضر تعداد 12 عضو هیات علمی شامل استاد، دانشیار، استادیار و مربی در گروه مشغول به خدمت می باشند. قابل توجه اینکه تمام اعضاء ابتدا با مدرک فوق لیسانس استخدام و به تدریج موفق به اخذ مدرک دکترای تخصصی و ارتقاء به سطوح بالاتر شده اند.

دوره فوق لیسانس علوم تشریحی پس از چند سال دوباره از سال 1378 راه اندازی و تا کنون 22نفر فارغ التحصیل شده و 12نفر در حال تحصیل می باشند. دکترای تخصصی (PhD) نیز از سال 1386 راه اندازی و در حال حاضر 13دانشجو در حال تحصیل می باشند و اولین دانشجوی دکترا گروه (آقای دکتر حسین بردبار) در تاریخ 20/12/91 فارغ التحصیل گردیده اند.

طی سال های اخیر آزمایشگاه های تحقیقاتی کشت سلول، کشت تخمک و جنین، میکروسکوپ الکترونی، نوروتریسینگ، هیستوشیمی، سلول های بنیادی و سالن مولاژ مجهز و بزرگ و همچنین مرکز تحقیقات مورفومتری و استریولوژی در گروه راه اندازی شده است.

همچنین ششمین کنگره سراسری علوم تشریحی ایران در سال 1382 توسط گروه در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار گردید. حاصل سال ها تلاش این گروه برگزاری کارگاه ها و چاپ ده ها مقاله و خلاصه مقاله در مجلات و کنگره های داخلی و خارجی می باشد.

گروه در سه حیطه بافت شناسی، جنین شناسی و آناتومی دروس مختلف را به دانشجویان رشته ها و  مقاطع مختلف ارائه می نماید.

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1392-2-24 9:34        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ