دکتر ژوزف توماش در سال 1920 در وين به دنيا آمد. پس از پايان تحصيلات دبيرستان، در سال 1939 به دانشکده پزشکی وين راه يافت و در سال 1946 درجه دکترای پزشکی عمومی را دريافت نمود. پس از آن در همان دانشکده در رشته کالبد شناسی به ادامه تحصيل پرداخت و در سال 1952 تخصص آناتومی را دريافت کرد. وی از سال 1946 مدت پنج سال در دانشکده وين و پس از آن مدت يک سال به عنوان استاد آناتومی در بازال سوئيس و هفت سال در اتاوا ـ کانادا و سرانجام نيز يک سال در سياتل ـ آمريکا به تدريس کالبد شناسی و پژوهش در اين زمينه پرداخت. استاد در سال 1958 به عنوان استاد کالبدشناسی به استخدام دانشکده پزشکی شيراز در آمد. ايشان همراه با دکتر صحراييان که مربی بخش آناتومی بود، آموزش دانشجويان را آغاز نمود و به سمت رياست بخش منصوب شد. در آن زمان يک دستگاه ميکروسکوپ الکترونيک از آلمان خريداری گرديد و دکتر توماش آن را راه اندازی نمود که اين ميکروسکوپ به پيشبرد تحقيقات کمک فراوان نمود.
علاقه اصلی دکتر توماش در زمينه پژوهش های علمی دستگاه عصبی و اعصاب جمجمه ای بود. وی علاوه بر آلمانی به زبان های انگليسی و لاتين نيز تسلط کامل داشت و بيش از چهل مقاله پژوهشی به زبان های انگليسی و آلمانی در مجله های معتبر علمی بين المللی منتشر نمود. در کتاب آناتومی گری نام دکتر توماش به عنوان يکی از مولفين همراه آمده است.دکتر توماش در گردهمايی های بين المللی آناتومی در آمريکا ، فرانسه ، انگلستان ، کانادا روسيه ، آفريقا و مکزيک شرکت نمود. افزون بر تدريس و پژوهش در آناتومی، دکتر توماش به دانش الکترونيک به ويژه کاربردهای آن در آموزش ديداری ـ شنيداری و انجام پژوهش های علمی علاقه مند بود. وی کتابی نيز با عنوان « نقش الکترونيک در دانش و پژوهش نوين » تاليف نمود. 
دکتر توماش بيش از دو دهه در شيراز به تدريس و پژوهش مشغول بود و همسرش که منشی وی بود به نقاشی می پرداخت و مناظر زيبايی از شيراز را ترسيم کرده بود که آنها را ظاهراً به موزه وين اهدا نموده و موزه نيز آنها را منتشر کرده است. سرانجام دکتر توماش در سال 1981 ميلادی ايران را ترک نمود و چند سال بعد از آن به علت بيماری، چشم از جهان فروبست.دکتر توماش استادی توانا و مجرب بود که شخصيتی ملايم و مهربان داشت و   می کوشيد تا دانسته های خود را صادقانه به دانشجويان بياموزد، از اينرو خاطره او پيوسته در ذهن و دل دانش آموختگان پزشکی شيراز پايدار خواهد ماند. 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1397-4-5 11:47        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ